- 63006/2RS/C3
63006/2RS/C3 Bearing | Wide Section Ball Bearings (62000, 63000)
| 63006/2RS/C3 interchange LOYAL 63006/2RS/C3 | |
| 63006/2RS/C3 cross reference LOYAL 63006/2RS/C3 | |
| 63006/2RS/C3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 63006/2RS/C3 |
| d: | 0.15 Kg |
| D: | 1.000 mm |
| B: | 19.000 mm |
| r(min): | 55.000 mm |
| r1(min): | 15000 rpm |
| Width: | 15000 rpm |
| Size: | Contact Seals |
| Weight: | 13.2 kN |
| Radius Rs min: | C3 |
| Outside Ring Width B: | 8.3 kN |
| Outside Diameter D: | 30 mm |
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 0.030 Kg
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 12.000 mm
Features: 28.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 29000 rpm
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 0.100 Kg
Outside Ring Width B: 1.000 mm
Outside Diameter D: 17.000 mm
Features: 42.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 19000 rpm
Outside Ring Width B: 0.600 mm
Outside Diameter D: 14.000 mm
Features: 32.000 mm
Radius Rs min: 1.50 Kg
Outside Ring Width B: 2.000 mm
Outside Diameter D: 40.000 mm
Features: 110.000 mm