  • 63001/2RS/C3
63001/2RS/C3 Bearing | Wide Section Ball Bearings (62000, 63000)
63001/2RS/C3 interchange LOYAL 63001/2RS/C3
63001/2RS/C3 cross reference LOYAL 63001/2RS/C3
63001/2RS/C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 63001/2RS/C3
d: 0.030 Kg
D: 0.300 mm
B: 12.000 mm
r(min): 28.000 mm
r1(min): 29000 rpm
Width: 29000 rpm
Size: Contact Seals
Weight: 5.1 kN
Radius Rs min: C3
Outside Ring Width B: 2.4 kN
Outside Diameter D: 12 mm