- 63005/2RS/C3
63005/2RS/C3 Bearing | Wide Section Ball Bearings (62000, 63000)
| 63005/2RS/C3 interchange LOYAL 63005/2RS/C3 | |
| 63005/2RS/C3 cross reference LOYAL 63005/2RS/C3 | |
| 63005/2RS/C3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 63005/2RS/C3 |
| d: | 0.100 Kg |
| D: | 0.600 mm |
| B: | 16.000 mm |
| r(min): | 47.000 mm |
| r1(min): | 17000 rpm |
| Width: | 17000 rpm |
| Size: | Contact Seals |
| Weight: | 10.1 kN |
| Radius Rs min: | C3 |
| Outside Ring Width B: | 5.8 kN |
| Outside Diameter D: | 25 mm |
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 1.50 Kg
Outside Ring Width B: 2.000 mm
Outside Diameter D: 40.000 mm
Features: 110.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 9200 rpm
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 0.440 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 23.000 mm
Features: 80.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 10000 rpm
Radius Rs min: 2.0 Kg
Outside Ring Width B: 2.000 mm
Outside Diameter D: 43.000 mm
Features: 120.000 mm
Radius Rs min: 0.030 Kg
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 12.000 mm
Features: 28.000 mm