  • 63002/2RS/C3
63002/2RS/C3 Bearing | Wide Section Ball Bearings (62000, 63000)
63002/2RS/C3 interchange LOYAL 63002/2RS/C3
63002/2RS/C3 cross reference LOYAL 63002/2RS/C3
63002/2RS/C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 63002/2RS/C3
d: 0.040 Kg
D: 0.300 mm
B: 13.000 mm
r(min): 32.000 mm
r1(min): 25000 rpm
Width: 25000 rpm
Size: Contact Seals
Weight: 5.6 kN
Radius Rs min: C3
Outside Ring Width B: 2.8 kN
Outside Diameter D: 15 mm