  • 63000/2RS/C3
63000/2RS/C3 Bearing | Wide Section Ball Bearings (62000, 63000)
63000/2RS/C3 interchange LOYAL 63000/2RS/C3
63000/2RS/C3 cross reference LOYAL 63000/2RS/C3
63000/2RS/C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 63000/2RS/C3
d: 0.030 Kg
D: 0.300 mm
B: 12.000 mm
r(min): 26.000 mm
r1(min): 33000 rpm
Width: 33000 rpm
Size: Contact Seals
Weight: 4.6 kN
Radius Rs min: C3
Outside Ring Width B: 2 kN
Outside Diameter D: 10 mm