- 63008/2RS
63008/2RS Bearing | Wide Section Ball Bearings (62000, 63000)
| 63008/2RS interchange LOYAL 63008/2RS | |
| 63008/2RS cross reference LOYAL 63008/2RS | |
| 63008/2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 63008/2RS |
| d: | 0.24 Kg |
| D: | 1.000 mm |
| B: | 21.000 mm |
| r(min): | 68.000 mm |
| r1(min): | 12000 rpm |
| Width: | 12000 rpm |
| Size: | Contact Seals |
| Weight: | 16.8 kN |
| Radius Rs min: | C0 (Normal) |
| Outside Ring Width B: | 11.6 kN |
| Outside Diameter D: | 40 mm |
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 0.030 Kg
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 12.000 mm
Features: 26.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 33000 rpm
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 0.120 Kg
Outside Ring Width B: 1.000 mm
Outside Diameter D: 18.000 mm
Features: 47.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 18000 rpm
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 12.000 mm
Features: 28.000 mm
Radius Rs min: 1.0 Kg
Outside Ring Width B: 1.500 mm
Outside Diameter D: 28.000 mm
Features: 110.000 mm