- 63004/2RS
63004/2RS Bearing | Wide Section Ball Bearings (62000, 63000)
| 63004/2RS interchange LOYAL 63004/2RS | |
| 63004/2RS cross reference LOYAL 63004/2RS | |
| 63004/2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 63004/2RS |
| d: | 0.09 Kg |
| D: | 0.600 mm |
| B: | 16.000 mm |
| r(min): | 42.000 mm |
| r1(min): | 20000 rpm |
| Width: | 20000 rpm |
| Size: | Contact Seals |
| Weight: | 9.4 kN |
| Radius Rs min: | C0 (Normal) |
| Outside Ring Width B: | 5 kN |
| Outside Diameter D: | 20 mm |
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 0.030 Kg
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 12.000 mm
Features: 28.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 29000 rpm
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 0.050 Kg
Outside Ring Width B: 0.600 mm
Outside Diameter D: 14.000 mm
Features: 32.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 26000 rpm
Outside Ring Width B: 0.600 mm
Outside Diameter D: 14.000 mm
Features: 35.000 mm
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 23.000 mm
Features: 90.000 mm