  • 63001/2RS
63001/2RS Bearing | Wide Section Ball Bearings (62000, 63000)
63001/2RS interchange LOYAL 63001/2RS
63001/2RS cross reference LOYAL 63001/2RS
63001/2RS Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 63001/2RS
d: 0.030 Kg
D: 0.300 mm
B: 12.000 mm
r(min): 28.000 mm
r1(min): 29000 rpm
Width: 29000 rpm
Size: Contact Seals
Weight: 5.1 kN
Radius Rs min: C0 (Normal)
Outside Ring Width B: 2.4 kN
Outside Diameter D: 12 mm