  • 63003/2RS
63003/2RS Bearing | Wide Section Ball Bearings (62000, 63000)
63003/2RS interchange LOYAL 63003/2RS
63003/2RS cross reference LOYAL 63003/2RS
63003/2RS Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 63003/2RS
d: 0.050 Kg
D: 0.300 mm
B: 14.000 mm
r(min): 35.000 mm
r1(min): 23000 rpm
Width: 23000 rpm
Size: Contact Seals
Weight: 6 kN
Radius Rs min: C0 (Normal)
Outside Ring Width B: 3.3 kN
Outside Diameter D: 17 mm