  • 63002/2RS
63002/2RS Bearing | Wide Section Ball Bearings (62000, 63000)
63002/2RS interchange LOYAL 63002/2RS
63002/2RS cross reference LOYAL 63002/2RS
63002/2RS Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 63002/2RS
d: 0.040 Kg
D: 0.300 mm
B: 13.000 mm
r(min): 32.000 mm
r1(min): 25000 rpm
Width: 25000 rpm
Size: Contact Seals
Weight: 5.6 kN
Radius Rs min: C0 (Normal)
Outside Ring Width B: 2.8 kN
Outside Diameter D: 15 mm
63006/2RS
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 0.15 Kg
Outside Ring Width B: 1.000 mm
Outside Diameter D: 19.000 mm
Features: 55.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 15000 rpm
62305/2RS/C3
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 0.3 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 24.000 mm
Features: 62.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 14000 rpm
63002/2RS/C3
Radius Rs min: 0.040 Kg
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 13.000 mm
Features: 32.000 mm
62214/2RS
Radius Rs min: 1.4 Kg
Outside Ring Width B: 1.500 mm
Outside Diameter D: 31.000 mm
Features: 125.000 mm