- 16100/ZZ/C3
16100/ZZ/C3 Bearing | Narrow Section Ball Bearings (16000, 16100)
| 16100/ZZ/C3 interchange LOYAL 16100/ZZ/C3 | |
| 16100/ZZ/C3 cross reference LOYAL 16100/ZZ/C3 | |
| 16100/ZZ/C3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 16100/ZZ/C3 |
| d: | 0.022 Kg |
| D: | 0.300 mm |
| B: | 8.000 mm |
| r(min): | 28.000 mm |
| r1(min): | 37000 rpm |
| Width: | 25000 rpm |
| Size: | Shields |
| Weight: | 4.6 kN |
| Radius Rs min: | C3 |
| Outside Ring Width B: | 2 kN |
| Outside Diameter D: | 10 mm |
Weight: Open
Radius Rs min: 0.43 Kg
Outside Ring Width B: 0.600 mm
Outside Diameter D: 13.000 mm
Features: 110.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 7200 rpm
Weight: Open
Radius Rs min: 0.080 Kg
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 9.000 mm
Features: 55.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 14000 rpm
Radius Rs min: 0.0270 Kg
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 8.000 mm
Features: 32.000 mm
Radius Rs min: 0.29 Kg
Outside Ring Width B: 0.600 mm
Outside Diameter D: 11.000 mm
Features: 100.000 mm