Deep Groove Ball Bearings
- Narrow Section Ball Bearings (16000, 16100)
- 16002/ZZ
16002/ZZ Bearing | Narrow Section Ball Bearings (16000, 16100)
| 16002/ZZ interchange LOYAL 16002/ZZ | |
| 16002/ZZ cross reference LOYAL 16002/ZZ | |
| 16002/ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 16002/ZZ |
| d: | 0.0270 Kg |
| D: | 0.300 mm |
| B: | 8.000 mm |
| r(min): | 32.000 mm |
| r1(min): | 27000 rpm |
| Width: | 19000 rpm |
| Size: | Shields |
| Weight: | 5.6 kN |
| Radius Rs min: | C0 (Normal) |
| Outside Ring Width B: | 2.8 kN |
| Outside Diameter D: | 15 mm |
Weight: Shields
Radius Rs min: 0.0270 Kg
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 8.000 mm
Features: 32.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 27000 rpm
Weight: Open
Radius Rs min: 0.29 Kg
Outside Ring Width B: 0.600 mm
Outside Diameter D: 11.000 mm
Features: 100.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 7300 rpm
Weight: Open
Radius Rs min: 0.17 Kg
Outside Ring Width B: 0.600 mm
Outside Diameter D: 10.000 mm
Features: 75.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 10000 rpm
Weight: Open
Radius Rs min: 1.30 Kg
Outside Ring Width B: 1.000 mm
Outside Diameter D: 19.000 mm
Features: 170.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 5300 rpm


16002/ZZ PDF download
