- 61907/2RZ/C3
61907/2RZ/C3 Bearing | Thin Section Ball Bearings (61700, 61800, 61900)
| 61907/2RZ/C3 interchange LOYAL 61907/2RZ/C3 | |
| 61907/2RZ/C3 cross reference LOYAL 61907/2RZ/C3 | |
| 61907/2RZ/C3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 61907/2RZ/C3 |
| d: | 0.069 Kg |
| D: | 0.600 mm |
| B: | 10.000 mm |
| r(min): | 55.000 mm |
| r1(min): | Non-Contact Seals |
| Width: | 10.90 kN |
| Size: | C3 |
| Weight: | 7.8 kN |
| Radius Rs min: | 35 mm |
| Outside Ring Width B: | 14000 rpm |
| Outside Diameter D: | 12000 rpm |
Weight: C3
Radius Rs min: 1.170 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 20.000 mm
Features: 190.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Open
Weight: C3
Radius Rs min: 0.18 Kg
Outside Ring Width B: 1.000 mm
Outside Diameter D: 13.000 mm
Features: 85.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Non-Contact Seals
Radius Rs min: 0.123 Kg
Outside Ring Width B: 0.600 mm
Outside Diameter D: 12.000 mm
Features: 72.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Open
Outside Ring Width B: 0.600 mm
Outside Diameter D: 12.000 mm
Features: 68.000 mm