- 61903/2RS
61903/2RS Bearing | Thin Section Ball Bearings (61700, 61800, 61900)
| 61903/2RS interchange LOYAL 61903/2RS | |
| 61903/2RS cross reference LOYAL 61903/2RS | |
| 61903/2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 61903/2RS |
| d: | 0.016 Kg |
| D: | 0.300 mm |
| B: | 7.000 mm |
| r(min): | 30.000 mm |
| r1(min): | Contact Seals |
| Width: | 4.6 kN |
| Size: | C0 (Normal) |
| Weight: | 2.6 kN |
| Radius Rs min: | 17 mm |
| Outside Ring Width B: | 26000 rpm |
| Outside Diameter D: | 22000 rpm |
Weight: C3
Radius Rs min: 1.170 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 20.000 mm
Features: 190.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Open
Weight: C3
Radius Rs min: 0.78 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 18.000 mm
Features: 165.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Open
Weight: C0 (Normal)
Radius Rs min: 11.00 Kg
Outside Ring Width B: 2.100 mm
Outside Diameter D: 38.000 mm
Features: 400.000 mm
Outside Ring Width B: 1.000 mm
Outside Diameter D: 13.000 mm
Features: 80.000 mm