  • 6320/RS/C3
6320/RS/C3 Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6320/RS/C3 interchange LOYAL 6320/RS/C3
6320/RS/C3 cross reference LOYAL 6320/RS/C3
6320/RS/C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6320/RS/C3
d: 6.980 Kg
D: 3.000 mm
B: 47.000 mm
r(min): 215.000 mm
r1(min): 6200 rpm
Width: 4400 rpm
Size: One Contact Seal
Weight: 173 kN
Radius Rs min: C3
Outside Ring Width B: 140.2 kN
Outside Diameter D: 100 mm
Features: Standard DGBB
6324
Weight: Open
Radius Rs min: 12.4 Kg
Outside Ring Width B: 3.000 mm
Outside Diameter D: 55.000 mm
Features: 260.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 5100 rpm
6236/C3
Weight: Open
Radius Rs min: 15.10 Kg
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 52.000 mm
Features: 320.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 3700 rpm
6319/RS
Weight: One Contact Seal
Radius Rs min: 5.750 Kg
Outside Ring Width B: 3.000 mm
Outside Diameter D: 45.000 mm
Features: 200.000 mm
6316/RS
Weight: One Contact Seal
Radius Rs min: 3.60 Kg
Outside Ring Width B: 2.100 mm
Outside Diameter D: 39.000 mm
Features: 170.000 mm