  • E/TTU/TRB/75MM/ECO
E/TTU/TRB/75MM/ECO interchange LOYAL E/TTU/TRB/75MM/ECO
E/TTU/TRB/75MM/ECO cross reference LOYAL E/TTU/TRB/75MM/ECO
E/TTU/TRB/75MM/ECO Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/TTU/TRB/75MM/ECO
d: 2.26
D: 1.87
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 29 lb
Width: 0883450508414
Size: 2.953 in75 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 2060 rpm
UPC Code: 1.30
Shaft Size Type: 3 in
Shaft Size 2.953 in75 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight29 lb
UPC Code0883450508414
Type E Open Cover NumberEUDR-75MM
Dimension B 4-1/2 in
Dimension H 8-5/16 in
Dimension H1 7-3/16 in
Dimension d1 4-23/32 in
Dimension A 2-1/4 in
Dimension A1 2-1/4 in
Housing Width 3 in
Dimension L 8-1/2 in
Dimension L1 8 in
Dimension L24.46 in
Dimension Ac 4.3 in
Dimension d2 5.65 in